Etapy rehabilitacji

Rehabilitacja – etap 1
Ten etap zaczyna się jeszcze w szpitalu. Po osiągnięciu stabilnego stanu zdrowia, czyli bezpośrednio po badaniach, zabiegach i po wdrożeniu leczenia, pacjent jest włączany do odpowiedniego modelu rehabilitacji.
Usprawnianie zaczyna się nawet kilkanaście godzin po zawale i jest dostosowane do aktualnego stanu klinicznego, innych schorzeń oraz do ogólnej sprawności fizycznej pacjenta (jego sprawności przed zawałem).
Usprawnianie prowadzone jest pod nadzorem fizjoterapeuty. Monitorowanie pracy serca (ciągłe EKG i pomiar tętna), mierzenie ciśnienia tętniczego, częstości oddechów oraz saturacji umożliwia precyzyjne stopniowe obciążanie wysiłkiem fizycznym. Fizjoterapeuta dobiera rodzaj, liczbę ćwiczeń fizycznych prowadzonych w pozycji leżącej, następnie siedzącej i stojącej.
Ważnym celem tego etapu jest również sprawdzenie, na ile wysiłek jest dla pacjenta bezpieczny, również w kontekście wysiłków, które towarzyszą najprostszym codziennym czynnościom wykonywanym w domu.
Wychodząc ze szpitala lub podczas pierwszej wizyty po wypisie w rejonowym ośrodku zdrowia pacjent powinien otrzymać skierowanie do programu rehabilitacji poszpitalnej, czyli do kolejnych etapów rehabilitacji kardiologicznej (stacjonarnej lub ambulatoryjnej, w ramach prewencji rentowej ZUS).
Co robić zanim wejdę w etap 2?
Oczekując na rozpoczęcie programu ćwiczeń w II etapie rehabilitacji,ważne i wskazane jest wykonywanie ćwiczeń w domu.W domu należy wykonywać ćwiczenia, które prowadzone były w szpitalu przez fizjoterapeutę.Dozwolone są także spacery i marsze o niskiej intensywności (czyli takie, podczas których tętno nie przekracza 100 uderzeń na minutę), trwające maksymalnie około 30 minut.Należy obserwować reakcje własnego organizmu na wysiłek fizyczny i w przypadku jakichkolwiek niekorzystnych zmian samopoczucia, niepokojących objawów ze strony układu krążenia i oddechowego – przerwać lub zakończyć ćwiczenia i poinformować o tym lekarza na najbliższej wizycie.
Rehabilitacja – etap 2
Podczas programu rehabilitacji ambulatoryjnej lub stacjonarnej, realizowanych w specjalistycznych ośrodkach sanatoryjnych lub rehabilitacyjnych – w miejscu zamieszkania, pod ścisłą kontrolą zespołu lekarzy i fizjoterapeutów, następuje stopniowo coraz większe obciążanie pacjenta dawkowanym wysiłkiem fizycznym w różnych formach i kombinacjach.