Jak dużym wysiłkiem jest stosunek seksualny?

Wysiłek w czasie aktywności seksualnej porównuje się do szybkiego wejścia na pierwsze piętro.
Jeśli jesteśmy w stanie szybko wejść na pierwsze piętro nie odczuwamy w związku z tym żadnych dolegliwości, oznacza to, że możemy podejmować aktywność seksualną.
Co ważne, stosunek seksualny to nie tylko kwestie fizyczne. Należy pamiętać o towarzyszących mu emocjach oraz o tym, co dzieje się z organizmem na poziomie hormonów. Tym bardziej ważne jest to, aby nie bagatelizować tej sfery życia.
Krok po kroku:
- Przed stosunkiem seksualnym….
Wystarczy zwrócić uwagę na zupełnie prozaiczne szczegóły, mogące wywołać u nas niepokojącelub po prostu nieprzyjemne objawy. Dlatego nie należy pić alkoholu, palić papierosów.Nie powinniśmy również jeść obfitych posiłków.Co ważne, po zawale jeszcze większe znaczenie ma tak zwana "gra wstępna",ponieważ jest to bardzo dobra rozgrzewka również dla mięśnia sercowego,które w ten sposób przygotuje się do wysiłku.Jeśli lekarz zaleca nam przyjmowanie leków (na przykład leków przeciwko bólom w klatce piersiowej takich jak nitrogliceryna) przed czynnościami wymagającymi wysiłku fizycznego,te same leki powinniśmy profilaktycznie przyjąć przed stosunkiem.
- W trakcie stosunku seksualnego…
Należy zadbać o komfortowe warunki, odpowiednią atmosferę, brak pośpiechu.Warto wybrać pozycję, w której nie będzie ucisku na klatkę piersiową, taką która umożliwi komfortowe oddychanie oraz nie będzie wymagała uciążliwego napięcia mięśni. Warto pozwolić, aby to partner był bardziej aktywny.Leki przeciwko bólom w klatce piersiowej powinny znajdować się w zasięgu ręki.
- Znaki ostrzegawcze
Jeśli podczas aktywności seksualnej odczujesz ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie lub nierówne bicie serca, koniecznie zrób przerwę, odpocznij.Jeśli taka sytuacja wydarzyła się tylko raz, ból ustąpił w ciągu kilku minut oraz nie pojawił się podczas innych czynności, nie należy wpadać w panikę, ale warto opowiedzieć o tym lekarzowi podczas najbliższej wizyty kontrolnej.
Jeśli po zażyciu leków ból nie ustępuje lub nasila się oraz jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy (np. duszność, nierówne bicie serca) należy niezwłocznie wezwać karetkę.