Korzyści z aktywności fizycznej

Dzięki aktywności fizycznej po zawale serca:
- usprawnimy pracę układu krążenia i oddechowego, co będzie można odczuć przy codziennych czynnościach (chociażby wchodzeniu po schodach): nie będziemy odczuwać gwałtownego przyspieszenia rytmu serca, zmniejszy się zadyszka. Również w spoczynku serce będzie pracowało wolniej i bardziej miarowo.
- układ krążenia będzie mógł przystosować się do zmian, które zaszły w związku z zawałem; serce nauczy się pracować mimo niedokrwienia, dzięki czemu nie będziemy odczuwać typowego dla zawału bólu dławicowego.
- organizm pod wpływem narzucanego mu wysiłku będzie dążył do usprawnienia przepływu krwi w okolicy zatkanego naczynia krwionośnego, czyli na przykład w drobnych naczyniach wieńcowych (takich, które przed zawałem tylko wspierały większe tętnice). Utworzenie i usprawnianie krążenia obocznego zapewni lepsze ukrwienie serca. Dodatkowo zmniejszy to ryzyko kolejnego nagłego i groźnego niedokrwienia dużego obszaru serca
- aktywność fizyczna pomaga w obniżeniu ciśnienia tętniczego oraz poziomu "złego" cholesterolu, bez zmniejszania poziomu "dobrego" cholesterolu, który ma ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Poprawa ogólnej sprawności i kondycji fizycznej będzie odczuwana podczas wykonywania każdej czynności w codziennym życiu (nawet podczas kąpieli, spacerów, marszu, chodzenia po schodach, czy też pracach fizycznych w gospodarstwie domowym i w ogrodzie).
Niepokojące odczucia, takie jak: zmęczenie, duszność, kołatanie serca czy bóle dławicowe będą zdecydowanie zmniejszone lub wyeliminowane.